Kaşıkçı Cinayeti’ni hatırlattığı gerekçesiyle Suudi Arabistanda yemek için kaşık kullanımı yasaklandı, Suudi Hükümeti  kaşık imalatı yapan işletmelerin ve kaşık satışı yapan dükkanların da kapatılacağını duyurdu.

Kaşıkçı Cinayeti’ni hatırlattığı gerekçesiyle Suudi Arabistanda yemek için kaşık kullanımı yasaklandı, Suudi Hükümeti  kaşık imalatı yapan işletmelerin ve kaşık satışı yapan dükkanların da kapatılacağını duyurdu.

Kaşıkçı cinayeti sonrasında ortaya atılan iddiaların Suudi Arabistan’da halkın kafasını karıştırdığını belirten Suudi Arabistan Hükümet Yetkilisi, bu konunun gündemden düşmesi için gereken tedbirleri alacaklarını açıkladı.
BBC ye açıklamalarda bulunan Suudi Hükümet Yetkilisi, konuyla ilgili olarak Suudi hükümetinin aldığı tedbirleri detaylı olarak açıkladı:
KAŞIKÇI Cinayeti sonrası ortaya atılan bir takım asılsız iddialar hem Kraliyet Ailesini, hem veliaht Prensi ve ekibini, hem de tüm Suudi vatandaşlarını üzmektedir. Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğu’nda bir gazeteci öldü diye bu kadar yaygara koparmaya gerek olmadığını düşünüyoruz. Halkımız Kralımızı ve Veliaht Prensi çok sevmekte ve kendilerine büyük saygı duymaktadır, Kraliyet Ailesi menusplarının KAŞIKÇI Cinayet’i ile ilişkişi olduğuna dair iddiaları kesinlikle kabul etmiyoruz”

Suudi Hükümet Yetkilisi konuyla ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:
“Cinayetle ilgili uluslararası medyada çıkan haberler ve dedikodular kesinlikle yalandır, bunlar Suudi Arabastan’a ve Suudi Kraliyet Ailesine karşı hazırlanmış bir komplodur. Bizim güzel memleketimiz, özgürlükler ülkesi Suudi Arabistan’da mutlu ve mesut yaşayan güzel halkımaza karşı kurulan bir tuzaktır.
Bu konu çok fazla gündem de kalmıştır ve vatandaşlarımız psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedir.

Her gün yemek sofrasında eline KAŞIK alan vatandaşlarımız, ellerindeki KAŞIKlara baktıkça, KAŞIKÇI Cinayeti konusunda iftiraya maruz kalan Veliaht Prensi düşünerek üzülmektedirler.
Vatandaşlarımızın yemek için kullandıkları KAŞIKlar vicdanlarını sızlatmakta, hiç alakası olmadığı halde zan altında bırakılan Veliaht Prensimizin durumuna üzülen vatandaşlarımızın iştahı kapanmakta ve üzüntüden yemek yiyememektedirler.
Suudi Arabistan Hükümeti olarak, halkımızın bu konuda daha fazla üzüntüye gark olmaması için tüm ülkede KAŞIK kullanımını yasaklama kararı aldık. Ülkemizde KAŞIK kullanımı yasaklandığı için artık ihtiyaç kalmayacağımdan dolayı KAŞIK imalatı yapan işletmeler de 30 gün içinde kapatılacaktır, kapanan işletmelerde çalışan işçilere başka iş bulana kadar Kraliyet Hazinesinden maaş bağlanacaktır.
Ayrıca KAŞIK satışı yapan dükkan ve mağazalar KAŞIK nitelindeki ürünleri vitrin, raf ve depolarından temizleyerek Arabistan çöllerinde kervan geçmez yerlerde yer altına gömerek yok edeceklerdir. Hükümet kararına rağmen kaşık satışına devam dükkan ve mağazalar süresiz kapatılacaktır, yasaklara uymayan işyeri sahiplerine ömür boyu ticaretten men cezası verilecektir. Evinde veya sofrasında kaşık bulunduranlar yüz kırbaç cezası ile cezalandırılacaklardır, Çay KAŞIĞI, tatlı KAŞIĞI, yemek KAŞIĞI, vesaire tüm KAŞIK çeşitleri yasaklanmıştır”

BBC muhabiri Suudi Hükümet yetkilisine bir soru yöneltti
“Efendim, açıklamalarınızdan anlaşıldığı kadarıyla KAŞIK kullanımını, imalatını ve satışını yasakladınız, peki ÇATAL ve BIÇAK ne olacak, bunlar serbest mi? “
Suudi yetkili soruyu şöyle cevapladı.
“Yemekte BIÇAK kullanımı da yasaktır, zaten kesici bir alet olduğu için apaçık şekilde cinayet çağrışımı yapıyor, BIÇAK kullanımı, üretimi, satışı da yasak kapsamındadır. Zaten KAŞIKÇI’nın cesedinin kasapların kullandığı gibi SATIR kullanılarak parçalandığı şeklinde dedikodu ve asılsız iddialar var, dolayısı ile BIÇAK sınıfına dahil olan SATIR da yasak kapsamındadır. ”
BBC muhabiri ısrarla tekrar sordu
“Efendim, ÇATAL ile ilgili durumu açıklamadınız, yemek sofrasında ÇATAL da kullanılabilir, ÇATAL ne olacak, ÇATAL serbest midir?”
Suudi yetkili biraz düşünerek bu soruya da cevap verdi.
“Şimdi farzedelim yemeğe oturdunuz, sofrada ÇATAL var, KAŞIK yok, bu durumda siz olsanız ne yaparsınız. Hemen KAŞIK NEREDE diye sorarsınız. Bu da KAŞIKÇI’nın CESEDİ NEREDE sorusunu çağrıştırdığı için sakıncalı olacaktır. Yani ÇATAL da yasak kardeşim.”

BBC muhabiri şaşkınlık içinde kaldı ve hemen herkesin aklına gelen şu soruyu sordu:
“Efendim, bu durumda siz yemek için kullanılacak bütün araçları yasaklamış oluyorsunuz, peki Suudi halkı nasıl yemek yiyecekler, eski çağlardaki gibi elleriyle ve avuçları ile mi yiyecekler ? Bu kadarı da fazla değil mi?”
Suudi yetkili, soru çalıştığı yerden gelmiş bir öğrenci gibi kendinden emin şekilde hemen cevap verdi.
“Bu konuyu hükümet içinde Bakanlar Kurulu toplantısında ele aldık ve değerlendirdik, KAŞIK, çatal ve bıçak kullanımını yasakladığımıza göre vatandaşlarımız nasıl yemek yiyecekler diye alternatifler üzerinde çalıştık. ”

Suudi Hükümet Yetkilisi Suudi Bakanların konuyla ilgili önerilerini şöyle açıkladı:

Teknoloji Bakanımız, yüksek teknoloji ile yeni tabaklar tasarlamayı önerdi. Bakanın önerisine göre bu tabaklarda yemek fırlatma mekanizması olacak, ayrıca tabağın üzerinde yüksek çözünürlüklü akıllı kamera ve yüz tanıma sistemi bulunacak. Tabak üzerinde yer alan drone pervaneleri sayesinde tabak uçarak mutfağa gidecek ve ocakta pişmiş yemeği alarak sofraya getirecek, akıllı kamera sofranın etrafında oturan kişileri algılayacak ve yemek isteyen ağzını açsın diye komut verecek. Yemek isteyen kişi ağzını açtığında yüz tanıma sistemi kişinin yemek istediğini tespit ederek açık olan ağzın çapına uygun bir lokmayı tabaktan alarak kişinin ağzının ortasına fırlatacaktır. ”

Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarından Sorumlu Bakanımız daha basit bir öneride bulundu. Bakanın önerisine göre vatandaşlarımıza 70 CM boyunda borular dağıtacağız. Yemek yemek isteyen kişi, borunun bir ucunu tabağa diğer ucunu ağzına yerleştiterek, hüp diye yemeğini mideye indirecektir. ”

Orman Bakamımız ise çok daha basit bir öneride bulundu. Orman Bakanımızın dediğine göre, Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok, dünyanın diğer ülkelerinde KAŞIK, çatal, ve bıçak kullanmadan yemek yiyen diğer milletler zaten var dedi. Çin’de 1,5 milyar insan yemek çubukları (ingilizcesi : Chop Sticks) ile gayet güzel bir şekilde binlerce yıldır yemek yiyorlar, Arabistan halkı olarak biz de Çinliler gibi yemek çubukları ile yemek yiyelim diye önerdi. ”

Suudi Yetkili hükümet kararını şöyle açıkladı:
Veliaht Prensimiz, Orman Bakanımızın yemek çubuğu önerisini çok beğendi ve bu yönde çalışmaların başlatılması talimatını verdi.”
“Yemek çubuğu işinin ustası Çin’liler olduğu için Çin’de yemek çubuğu imalatı yapan firmalarla bağlantıya geçtik, maliyeti Kraliyet Ailesi Hazinesi kaynaklarından karşılanarak Suudi vatandaşlarına ücretsiz dağıtılmak üzere yüklü miktarda yemek çubuğu alımı için Çin’lilerle pazarlıklar yapıldı. Fakat ABD Başkanı Sayın Trump, bizim Çin’den yüklü miktarda yemek çubuğu alacağımızı duyunca konuya müdahil oldu ve APPLE firması tarafından tasarlanan i-STICK Plus modeli yemek çubuklarını Çin’de ürettirerek bize kısa zamanda teslim etmeyi teklif etti. Veliaht Prensimiz almışken kalitelisini alalım diye talimat verdiği için APPLE marka kaliteli yemek çubuklarını almaya karar verdik. Ayrıca çubukların doğru kullanımı için danışmanlık ve eğitim hizmetlerini vermek üzere BlackSticks Inc. şirketiyle 10 yıllık destek anlaşması imzaladık, bu şirket tüm Suudi vatandaşlarını yemek çubuklarını kullanma konusunda eğitecek. Her vatandaş bir gün teorik ve bir gün uygulamalı olacak şekilde iki günlük yemek çubuğu kullanımı eğitimi alacak, eğitim sonrası Harvard Universitesi tarafından TOEWS sınavı yapılarak başarılı olanlara sertifika verilecek.” (TOEWS : Test Of Eating With Sticks)
Sınav Ücreti:50 Dolardır
BBC muhabiri son bir soru daha sordu:
“Efendim, Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü gün konsolosluğa gitmeden önce İstanbul’da bir Çin lokantasında yemek yediği ve hatta yemeğini yerken KAŞIK yerine yemek çubukları kullandığını gösteren kamera kayıtlarının Türk Emniyet Birimlerinin elinde olduğuna dair iddialar var, yani cinayet öncesi son yemeğini yemek çubuklarıyla yemiş diyorlar, bu durumda yemek çubukları da sakıncalı çağrışım yapmasın? ”


Share this post

Post Comment