Ezan Türkçe okunsun diyen CHP milletvekilinin başlattığı tartışmalar üzerine Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi orijinal Arapça Ezan telif haklarını tescil ettirmek için harekete geçti.

Ezan Türkçe okunsun diyen CHP milletvekilinin başlattığı tartışmalar üzerine Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi orijinal Arapça Ezan telif haklarını tescil ettirmek için harekete geçti.

Ezan Türkçe okunsun diyen CHP millletvekili ile CHP yönetimi arasında yaşanan anlaşmazlıkla ilgili başlayan tartışmalar Suudi Arabistanda yankı buldu. Saudi Arabistan Kraliyet Ailesi, tüm dünyada ezanın orijinal arapça haliyle okunmaya devam edilmesini istiyor.

Suudi Arabistan Hükümet Sözcüsü Suudi devlet televizyonuna konuştu:
” Valla ezanın orijinali bize aittir, biliyorsunuz orijinal Arapça ezan ilk defa Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellam) ‘in emriyle Bilal-i Habeşi tarafından 14 asır önce okunmuştur.
O günden beri Arabistan’da ezanı kendi ana dilimizde orijinal Arapça ezan olarak okuyoruz. Bu ezan dışında diğer dillerde okunan ezan taklit ezan olur, gerçek ezan bize aittir. Ezan bizim milli değerimizdir.

 

Son zamanlarda petrol fiyatları düşünce petrol gelirlerimiz azaldığı için Suudi Kraliyet Ailesi olarak geçim sıkıntısı yaşamaya başladık. Suudi prensler eskisi gibi bol keseden harcayamaz hale geldiler. Gelirleri artırmak amacıyla alternatif gelir kaynakları oluşturma vizyonumuz çerçevesinde ezan konusunda yeni politikalar geliştirdik. Geçen yıl Dünya Patent Örgütüne başvurduk, orijinal Arapça ezanın bizim olduğunu tespit ettirerek Telif (copyright) haklarının Suudi Kraliyet Ailesi adına tescil edilmesini resmen talep ettik. Orijinal Arapça ezan telif hakkımızın tescil işlemlerinin bugünlerde tamamlanmasını bekliyoruz.
Tescil sonrası ezanı orijinal Arapça haliyle okuyan camilerden her okuma için 10 dolar telif bedeli ücret alacağız, ezan okunduktan sonra cami imamının e-posta adresine e-fatura göndereceğiz.
Bir yıllık ezan telif bedelini peşin ödeyen camilere %20 peşin ödeme indirimi uygulayacağız, 10 yıllık peşin ödeyen ise %50 indirim alacak.

Cuma günleri cemaatten yardım toplanırken, orijinal Arapça ezan telif hakkı için ödenecek faturaları da hesaba katarak daha fazla yardım toplamak gerekecek.
Orijinal ezan telif hakları üzetinden elde edilecek gelir Suudi Kraliyet ailesi için iyi olacak, çünkü son zamanlarda petrol fiyatları düştü, gelirler azaldı. Hatta bazı kuyularda petrol çok azaldığı için verimli olmayan kuyuları kapatmak zorunda kalıyoruz.
Bu orijinal Arapça ezan telif (copyright) gelirleri bizi ihya edecek. Nerden baksan günde beş vakit üzerinden hesaplarsak her camiden günlük 50 dolar bize gelir olacak. Bu her camiye hergün bir varil petrol satmak gibi bir durum demek.
Cami başına 50 dolar X 365 gün ne eder? 18 bin 250 dolar. Allah bereket versin, bir prensin günlük maliyetini karşılar.
Türkiye gibi her mahalleye her köşe başına cami inşa eden ülkeler bize epey orijinal Arapça ezan telif (copyright) ücreti ödeyecekler. Tahmin ediyoruz ki Türkiye’nin petrol ithalatına ödediği toplam tutardan daha yüksek bir tutarı bize ödemek zorunda kalacaklar.

Ne mutlu bize, Hz. Muhammed’in ilk defa Bilal-i Habeşi ye okuttuğu ezan sayesinde zenginliğimizi devam ettireceğiz, Suudi prensler normal hayatlarına devam edebilecekler. Yatlar, Köşkler, Malikhaneler, Atlar, Lüks Arabalar, Özel Uçaklar, Eşler, Cariyeler gibi bilimum dünya nimetlerinden tatmaya devam edecekler.

Hz. Muhammed olmasa ne olurdu bizim halimiz.
Yaşasın İslam Dini,
Ruhun Şaad olsun Hz. Muhammed (S.A.),
Selam olsun sana Resulallah,
Yaşasın orijinal Arapça ezan,
Sefa sürsün Suudi Kraliyet Ailesi
Sefa sürsün Suudi prensler.”

 

Suudi hükümet yetkilisinin bu açıklamaları üzerine harekete geçen finansal derecelendirme kuruluşları Standard & Poors ve Moody’s yaptıkları açıklamalarda Türkiye ‘ nin ülke notunu düşürdüklerini açıkladılar.

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “BA1“den “ZZ99“a düşürdü, not görünümünü “negatif“ten “Battı balık yan gider” durumuna çevirdi. Moody’s, böylece Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin 99 kat altına çekmiş oldu.

Standard&Poor’s ise, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “BB+”den “ZZ-“ye düşürdü, görünümünün durağan olduğunu bildirdi.

Standard&poors Türkiye masası uzmanı bu aşırı not düşüşünün sebeplerini şöyle açıkladı:

Suudi Kraliyet Ailesinin petrole alternatif gelir oluşturma vizyonu çerçevesinde Orijinal Arapça ezan telif hakları tescil edildiğinde Türkiye ekonomisinin çok zora gireceğini tahmin ediyoruz. Yaptığımız araştırmaya göre Türkiye de yaklaşık 100 bin tane cami olduğunu tahmin ediyoruz. Her gün yeni camiler yapıldığı için tam rakamı bilmek mümkün değil sanıyoruz.
Eğer Suudi Arabistan Orijinal Arapça Ezan için her namaz vakti başına 10 Dolar telif bedeli alırsa Türkiyenin ödeyeceği toplam rakam çok büyük olur. Bir cami yıllık 18250 Dolar ödeyecek, 100 bin cami için yıllık bedel yaklaşık bir milyar sekiz yirmi beş milyon dolar eder.
Zaten cari açık problemi olan Türkiye için böyle büyük bir ek yük geliyor olması ülke ekonomisini zora sokacağı için Türkiye ‘nin notunu düşürmek durumunda kaldık.

Bu gelişmeler üzerine Türkiye Cunhurbaşkanı Erdoğan tepkilerini salı günü Akparti Grup toplantısında yaptığı konuşmada dile getirdi.

“Ezan telif hakkı nedir kardeşim, Ezan-ı Muhammediye tüm müslüman aleminin malıdır,
Siz kim oluyorsunuz da Alemlere Rahmet olarak gönderilen peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.) in ezanına ücret koyuyorsunuz?

Siz zaten bu güne kadar islama hizmet için ne yaptınız? İslama en büyük hizmeti benim ceddim Osmanlı yapmıştır, bu da böyle biline. Vakti zamanında Osmanlı Sultanları halifelik makamında iken hiç kimseden ezan telif ücreti diye bir ücret almış mıdır? Asla böyle bir şey olmamıştır, bilakis Osmanlı Sultanları kendilerini İslam’ın hizmetçisi olarak adlandırmışlardır.

Biz böyle bir telif ödemesi tanımıyoruz, orijinal Arapça Ezan telif ücreti falan olmaz, zaten Türkiye’de camilerde okunan ezan artık bizim kültürümüzün parçasıdır, kimseye de beş kuruş ezan telif bedeli ödemeyiz. Bu ten bu bedende oldukça bizim memleketimizde herhangi bir ücret ödenmeden ezan Arapça okunmaya devam edecektir.
Suudi yönetimine burdan sesleniyorum, önce siz Kaşıkçı cinayetinin hesabını verin bakalım, ezan telif hakları gibi ek gelir arayacağınıza ABD den alıp depolarda çürümeye terkettiğiniz silahları ikinci el piyasada satın size ek gelir olsun. Ezan üzerinden gelir elde etme hayallerinden de vazgeçin artık.

Standard&Poors ve Moody’s, size de buradan sesleniyorum. Ya kardeşim, biz sizden bize not verin diye bir talebimiz oldu mu? Sen kendi kendine niye bana not veriyorsun? Neymiş efendim, kredi notunu BA1 den ZZ99 a düşürmüşmüş? Alfabede harf bırakmadınız be kardeşim. Eğer Z den sonra harf olsa onu not olarak vereceksiniz eminim. Benim milletim sizin notlarınızı ciddiye almıyor zaten.
Siz bizi yolumuzdan çeviremezsiniz.
DURMAK YOK, YOLA DEVAM.

 

Ben milletime buradan sesleniyorum, ezan bizimdir, Allah’ın ve Paygamberin ezanı için telif falan ödemeyiz, camilerimizde görevli imam ve müezzin kardeşlerime sesleniyorum, ezan ücretli olacakmış falan diye endişelenmeyin, en güzel makamlarda ezanı okumaya devam.

 

Her zaman olduğu gibi tekrar edelim,
TEK MİLLET,
TEK BAYRAK,
TEK VATAN,
TEK DEVLET
VE
TEK EZAN.

Kalın sağlıcakla.”

Share this post

Post Comment