Yunanistan Başbakanı Çipras, Honduras’tan yola çıkan ve ABD’ye doğru yürüyen göçmenlerin bir şekilde Yunan Adalarına ulaşmasından endişe ettiğini açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Çipras, Honduras’tan yola çıkan ve ABD’ye doğru yürüyen göçmenlerin bir şekilde Yunan Adalarına ulaşmasından endişe ettiğini açıkladı.

Honduras’tan yola çıkan 8000 göçmen ABD’ye yürüyor, ABD Başkanı Donald Trump’ın tüm tehditlerine rağmen, Orta Amerika ülkelerini bir bir geçen göçmen kafilesi; şimdi de Meksika içinde yaklaşık 1500 km kat edip ABD sınırına dayanmakta kararlılar.

Kafile, 13 Ekim günü Honduras’ın San Pedro Sula kentinde 1000 kişi tarafından başlatıldı; zaman içinde farklı kent ve ülkelerden binlerce kişi daha aralarına katıldı.

Donald Trump kafileyi durduramayan Guatemala, Honduras ve El Salvador hükümetlerini dış yardımı kesmekle tehdit etti. Trump ayrıca, kafilenin içinde ‘tehlikeli Orta Doğulular’ın olduğunu iddia eden tweet’ler atıyor. Trump, ABD sınırına yaklaşmakta olan göçmen kafilesini, ABD’yi işgal girişimi olarak gördüğünü ve Meksika sınırına duvar örme kararının ne kadar doğru olduğunu söylüyor.

Meksika sınırları içinde polisinin durdurmaya çalıştığı kafileye Meksika halkı yardım ediyor.Binlerce insan daha iyi bir yaşam için yürümeye devam ediyor.

 

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras
Hondurastan yola çıkıp Meksika Amerika sınırına ulaşan göçmenlerin Trump ‘ın inşa ettiği duvarı aşamadıkları takdirde olacaklardan endişe ettiğini açıkladı. Duvarı aşamayan göçmenlerin son çare olarak Meksika’nın doğu sahillerinden botlara binerek Yunanistanın Ege adalarına çıkmasından korktuklarını söyledi. Yunan devlet televizyonunda açıklamalarda bulunan Çipras Meksika ile Avrupa Birliği arasında göçmen geri kabul anlaşması imzalamak istediklerini ve bu konuda Merkel ile telefonda görüştüğünü belirtti. Çipras, Türkiye ile yaptığımız geri kabul anlaşması sayesinde oradan gelen Suriyeli göçmenleri geri gönderebiliyoruz, aynı şekilde Meksika’dan gelenleri de geri göndermek için geri kabul anlaşmasına ihtiyaç var, sayın Merkel ile konuyu görüştüm ve Avrupa Birliği olarak Meksika Hükümetine talebimizi ilettik dedi.
Meksika hükümeti yetkilileri bu konuda geri kabul anlaşması yapabileceklerini ifade ediyorlar. Meksika hükümet sözcüsü, Meksika sahillerinden botlara binerek Yunan Adalarına ulaşarak sığınma talep eden göçmenleri geri kabul edebileceklerini fakat göçmenlerin geri gönderilme masraflarını karşılayamacaklarını açıkladı.
Meksika devlet televizyonuna konuşan Meksika Dışişleri Bakanı ise söyle konuştu:
“Avrupalı dostlarımız, özellikle Yunan Başbakanı Çipras, Honduras’tan yola çıkan Amerika sınırına yürümekte olan göçmenler hakkında endişelerini ilettiler. Başkan Trump ‘ın tehditleri neticesi parasını Meksika’ya ödeterek Meksika-ABD sınırına inşa edilen duvarı geçemeyecek olan göçmenlerin son çare olarak Meksika sahillerinden botlara binerek Yunan adalarına ulaşmalarından korkuyorlar. Yunan başbakanı Çipras ve Alman şansölye Merkel’in gayretleriyle Avrupa Birliği ile Meksika arasında göçmenlerin geri kabulu anlaşması yapmayı önerdiler. Meksika hükümeti olarak, bir şekilde buradan botlara binerek Yunan adalarına ulaşıp Avrupa Birliğine sığınma isteyen göçmenleri bize masraf çıkarmadan geri gönderirseniz kabul ederiz dedik. Fakat Yunan adalarına ulaşan göçmenlerin gidip alınması için bizim uçaklar göndermemizi istediler, biz kabul etmedik. En son Yunan Başbakanı Çipras, bu göçmenleri Türk Hava Yolları ile İstanbul aktarmalı olarak gönderelim diye öneride bulundu. Bu şekilde toplu bilet alırsak THY biletlerinde promosyon indirimi var, masraflar azalacaktır dedi. Yunanistan da mali kriz olduğu için uçak bilet paralarını ödeyecek bütçeleri olmadığı için bunu da bize ödetmek istiyorlar.
Ben kendisine bunu kabul edemeyeceğimizi açıkça söyledim. Nedir bu kardeşim, herkes masrafını bize yüklemeye çalışıyor, ABD başkanı bir şekide bizi sıkıştırdı ve sınıra ördüğü duvarın parasını bize kilitledi. Ama yeter be kardeşim, bir şekilde Yunan adalarına ulaşan göçmenlerin geri gönderilmesi için uçak biletini de mi biz ödeyeceğiz. Yetti gari, her masrafı bize yükleyemezsiniz. Çipras ‘a söyledim, bu şekilde masrafları biz ödeyeceksek geri kabul yapamayız dedim.

 

Meksika dışişleri bakanının bu açıklamaları üzerine, Yunanistanda hükümet acil toplantıya çağrıldı. Yunan hükümetine yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Yunan Hükümetinin kabine toplantısında ateşli tartışmalar yaşandı.

 

Yunan Maliye Bakanı: Sayın bakan arkadaşlarım, bu mesele çok kritik, bütçede 1 Euro bile ek ödenek yok, Meksika’dan buraya gelecek göçmenleri geri göndermek için masraf gerektirmeyen bir yol bulmamız lazım.

 

Yunan Dışişleri Bakanı: Benim bir önerim var, bence biz bunları Meksika’ya geri göndermeyelim, zaten Türkiye ile geri kabul anlaşmamız var, bence biz bunlar Suriyeden gelmiş diyerek, Türkiye’ye iade edeceğimiz Suriyeli göçmen gruplarına karıştıralım.

 

Yunan Orman Bakanı : Sayın Dışişleri bakanım, bu dediğin biraz zor, artık Türk polisi ve istihbaratı çok detaylı çalışıyor, bizim adalara gelerek geri kabul ile alacakları Suriyelileri tek tek mülakat yapıyorlar. Meksika’dan gelenleri hemen tespit ederler, bu arada Erdoğan’ı kızdırmayalım, Avrupa birliği geri kabul anlaşması çerçevesinde zaten söz verdiği paraları hala Türkiye’ye ödemedi, bir de Meksika’dan gelenleri Türkiye kabul etsin dersek, vallahi Erdoğan’ı kızdırırız, geri kabul anlaşmasını tümden iptal ederse, yanarız o zaman.

 

Başbakan Çipras: Arkadaşlar, ne yapacağız, hükümet olarak bu meseleye masraf gerektirmeyen bir çözüm bulmamız lazım. Acil çözüm lazım.

 

Yunan Savunma bakanı: Bence bunları biz Türkiye’ye çaktırmadan gönderelim, öyle bir şekilde gönderelim ki Yunanistan’dan geldiklerini kimse anlamasın. Ben bir yöntem önereceğim ama biraz eski bir yöntem.

Biliyorsunuz, eskiden savaşlarda mancınık adında bir alet kullanılırdı. Mancınık ile düşman bölgesine taşlar fırlatılırdı. Bazen aşılamayan kale duvarlarının arkasına kendi askerlerimizi fırlatarak göndermek için de mancınık kullandığımız olmuştur. Şimdi aynı yöntemi kullanacağız. Meksika’dan bizim adalara sığınma için gelen mültecileri mancınıklara bindirip, sizi Almanya’ya gönderiyoruz diye Türkiye’ye fırlatacağız. Türkiye kıyılarına en yakın adalarda göçmen kampları yerine mancınık fırlatma merkezleri kurarsak bu iş tamamdır. Bizim adalar zaten hemen Türkiye kıyılarına çok yakın. Mancınık kepçesine göçmenleri birer birer yerleştirip Türkiye’ye doğru fırlatacağız, mancınık yayını biraz gerdirip bıraktık mı tamamdır, gökyüzünce 20 saniye uçuş sonrası adamlar hop Türkiye’ye düşecektir. Uçak biletine de gerek yok böylece.

 

Yunan bakanlar kurulu mancınık önerisini çok inovatif buldu ve kabul etti. Troya savaşından kalma mancınıklar müzelerden çıkarıldı. Fırlatma merkezleri oluşturuldu.

 

Yunan bakanlar kurulu toplantısından üç gün sonra Ege kıyılarında devriye uçuşu yapan Türk F-16 uçaklarının pilotları havada uçan insanlar gördüklerini üs komutanlarına rapor ettiler.

 

Ayrıca İzmir’in Çeşme ilçesinde rüzgar enerjisi türbünleri işleten şirketin yetkilileri türbün pervanelerine çarparak yere düşen insanlar gördüklerini jandarmaya bildirdiler.

 

Aydın iline bağlı sahil kasabası Didim’de gökyüzünden süzülerek plajda kumlara gömülen birkaç kişinin ispanyolca konuşarak hastane nerede diye sorduklarına dair haberler geliyor.

Share this post

Post Comment