Honduras’tan yola çıkan 8000 göçmen ABD’ye yürüyor, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla beraber yürüdük biz bu yollarda şarkısını söyleyecekler

Honduras’tan yola çıkan 8000 göçmen ABD’ye yürüyor, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla beraber yürüdük biz bu yollarda şarkısını söyleyecekler

Honduras’tan yola çıkan 8000 göçmen ABD’ye yürüyor, ABD Başkanı Donald Trump’ın tüm tehditlerine rağmen, Orta Amerika ülkelerini bir bir geçen göçmen kafilesi; şimdi de Meksika içinde yaklaşık 1500 km kat edip ABD sınırına dayanmakta kararlılar.

Kafile, 13 Ekim günü Honduras’ın San Pedro Sula kentinde 1000 kişi tarafından başlatıldı; zaman içinde farklı kent ve ülkelerden binlerce kişi daha aralarına katıldı.

Donald Trump kafileyi durduramayan Guatemala, Honduras ve El Salvador hükümetlerini dış yardımı kesmekle tehdit etti. Trump, ABD sınırına yaklaşmakta olan göçmen kafilesini, ABD’yi işgal girişimi olarak gördüğünü ve Meksika sınırına duvar örme kararının ne kadar doğru olduğunu söylüyor.

Meksika sınırları içinde polisinin durdurmaya çalıştığı kafileye Meksika halkı yardım ediyor. Binlerce insan daha iyi bir yaşam için yürümeye devam ediyor.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan yürüyüşe katılacağını açıkladı:

Başkan Erdoğan CNN e yaptığı açıklamalarda, orta Amerika’da bulunan Honduras’dan yola çıkarak, Amerika Birleşik Devletleri sınırına doğru ilerleyen göçmen grup hakkında şöyle konuştu:

Honduras’tan yola çıkan Orta Amerikalı mazlum kardeşlerime selamlarımı iletiyorum, kendilerinin bu kutlu yürüyüşünü destekliyorum, bu hafta Venezuele Devlet Başkanı değerli dostum Maduro’yu ziyarete gideceğim, hazır oralara kadar gitmişken, Maduro ile görüştükten sonra, desteğimi bizzat göstermek için Meksika-Amerika sınırına yaklaşmış olan göçmen kardeşlerimi ziyaret edeceğim, kardeşlerimle birlikte Amerika Sınırına doğru 1 kilometre mesafeyi birlikte yürüyeceğiz. Beraber yürüdük bu yollarda şarkısını benimle birlikte söylemek istediklerini iletmişler, mazlum kardeşlerimle aşağıdaki sözleri yazılı şarkımızı söyleyeceğiz”

 

BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA
BERABER ISLANDIK YAĞAN YAĞMURDA
AMERİKA SINIRINA YAKLAŞTIKÇA
BANA HER ŞEY SİZİ HATIRLATIYOR

 

GÖÇMEN KARDEŞLERİMİN YÜREĞİNDEKİ SIZI,
TRUMP’IN DUVARI ENGELLEYEMEZ SİZİ,

DURMAK YOK, YOLA DEVAM, DÜŞÜRME HIZI,
KALİFORNİYA’DA GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR BİZİ

diye şarkı söyleyeceğiz.

 

Ayrıca her beş adımda bir

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR

şeklinde birlikte tempo tutacağız”

 

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:


“8000 bin kişilik göçmen grubu nedir ki, bizdeki 3,5 milyon Suriyeli göçmen kardeşlerimizin zekatı bile etmez. Eğer sayın Trump bu göçmenleri Amerika sınırında durdurup içeri almazsa gerekli tedbirlerimizi aldık, Kızılay’ımız kendilerine çadır, battaniye ve gıda yardımı yapacak. Diyanet İşleri Başkanlığımız camilerimizde bu hafta cuma namazı sonrası kendileri için yardım toplayacak

Ben Honduraslı göçmen kardeşlerime buradan sesleniyorum, Trump sizi Amerika’ya almazsa endişelenmeyin, biz size sınırlarımızı da gönlümüzü de açarız, biz tüm mazlum göçmen kardeşlerimizi alırız.

Ayrıca daha önce Suriye’de Cerablus’da ve Afrin’de yaptığımız gibi BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ, Amerika-Meksika sınırında Honduraslı mazlum kardeşlerimiz için güvenli bölge oluşturabiliriz.


DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR diyerek sözlerime son verirken sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.”

Share this post

Post Comment